Výstava MEZI SKLEM k 80. výročí od 27.4. do 25.8. 2024 !Výstava v jeskyních Teplice n.B. od 27.6. do 31.10

Odborná stáž zaměřená na výrobu umělecké vitráže

27.05.2024

Měli jsme to štěstí, že jsme se mohli se žáky zúčastnit odborné stáže zaměřené na výrobu umělecké vitráže. Stáž se konala u firmy SKLOART v Lubenci pod vedením Jitky a Richarda Kantových (www.vitraze.skloart.cz) díky projektu „Podpora inovativního vzdělávání žáků v SŠ - 1.III/10 Inovativní vzdělávání žáků v SŠ". Během pětidenní stáže jsme měli za úkol vyrobit vitráž na téma „Anglie a král Jiří III.". Křest vitráže a výstava hotových prací žáků proběhne 21. 9. 2024 v gotickém kostele v Libyni (www.vitrazovemuzeum.cz).

Pod odborným vedením zaměstnanců firmy SKLOART žáci postupně vytvářeli vitráže dle svých vlastních návrhů. Kromě náročné práce jsme si našli čas i na prohlídku sklárny Moser v Karlových Varech (www.moser.com). Jedno odpoledne jsme se zúčastnili rovněž přednášky Lucie Hotové a Jitky Lněničkové v galerii PASK v Klatovech (www.pask-klatovy.cz) o vztahu porcelánu a skla v době rokoka.

Poslední den jsme dokončovali a dočišťovali vitráže pro následnou prezentaci. Před odjezdem obdrželi žáci od firmy „Tovaryšský list“ jako doklad o zvládnutí řemesla. Velmi se těšíme na další možnost spolupracovat s firmou SKLOART!

Ondřej Galia